W 1893 roku Kongregacja Szarych Sióstr św. Elżbiety (Siostry Elżbietanki) założyła we Wleniu Zakład Wodno – Leczniczy, w którym system leczenia opierał się na założeniach dr Sebastiana Kneippa. Zakład nosił nazwę „Zakład św. Jadwigi”.
Z kroniki Ośrodka:
„Już w pierwszym okresie letnim od powstania wzrosła frekwencja tego zakładu do tego stopnia, że okazała się konieczność powiększenia urządzeń kąpielowych jak również postawienie nowego domu mieszkalnego. Nową budowę rozpoczęto już jesienią 1893 roku a ukończono na początku lipca 1984 roku.
Łaźnia kąpielowa położona na parterze podzielona została na oddzielne pomieszczenia dla pań i panów – tj. natryski, półkąpiele, nasiadówki, kąpiele pełne jak również łaźnia parowa. W przyszłości zostaną poszerzone wygodne szatnie z licznymi kabinami, w których będą różne zabiegi. Poza tym są jeszcze pomieszczenia dla zwykłych kąpieli ciepłych i zimnych w wannach w różnym rodzajem wyposażenia.
Na wysokim parterze znajduje się jadalnia z bezpośrednio przyległą werandą i ogrodem, następnie jest pokój rozmów z lekarzem zakładowym a także czytelnia. Zakład posiada 40 pokoi, z których większość mieści się na I piętrze z dostępnymi balkonami.
Do kuracji używana jest jedynie woda źródlana, która wprowadzana jest do zakładu z pobliskich gór rurami pod silnym ciśnieniem.
Dalszym faktorem leczniczym jest las iglasty i liściasty rozciągający się gęsto po pagórkach aż do miasta.
Te kuracje profilaktyczne jak również odpowiednia dieta podnoszą wartość kuracji wodnej…”
W latach 1939/1940 Zakład zamieniono na niemiecki szpital wojskowy. W marcu 1945 roku ewakuowano szpital na zachód a Zakład przejęło wojsko radzieckie. Po ustaniu działań wojennych ponownie przywrócono pierwotną działalność Zakładu Wodno – Leczniczego.
W 1952 roku budynek Zakładu został przejęty przez Państwo Polskie i przekazany Polskim Kolejom Państwowym jako Sanatorium PKP.
W 1989 roku budynek został oddany ponownie pod zarząd Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety i zorganizowano tu Ośrodek Rehabilitacyjny i Opiekuńczy ZSSE.
Więcej zdjęć historycznych można obejrzeć w folderze PDF lub w galerii:
Folder » otwórz folder PDF
Galeria » przejdź do galerii